wtorek, 26 lutego 2013

Potrzebna laweta dla Mobilnego Domu Kultury!

Mobilny Dom Kultury poszukuje lawety! Musimy i chcemy przemieścić się do Gniewkowa - 20km - na warsztaty i harce! Piszcie jeśli oferujecie jakiekolwiek wsparcie w tym temacie. Mieszkańcy Gniewkowa i Markowa czekają na nas! Nie możemy ich zawieść.

PoWSInogi!

sobota, 23 lutego 2013

barakowóz zaczyna...świecić!

Kolejny dzień remontu barakowozu - za nami. Dziś została położona nowa blacharka i wewnątrz zagruntowaliśmy część ścian. Przed nami położenie papy na dach, dokończenie malowania blachy wewnątrz barakowozu, ocieplenie go, położenie płyty OSB i zrobienie oświetlenia. Wtedy dopiero czeka nas aranżacja wnętrza.
Pogoda dziś nam nie przeszkodziła, a barakowóz gdy na dworze jest słońce "świeci" :) Nie wierzycie? Może uda nam się ten moment uchwycić i się z Wami tym widokiem podzielić.

Dziękujemy Gabrysi za pizze, Andrzejowi, Pawłowi i Sylwii za kolejny dzień barakowozowych działań.
Jutro niedziela - odpoczywamy!

galeria rEMonToWNi cz. IV

piątek, 22 lutego 2013

wieści z działań remontowych

Gdzieś na końcu świata, otoczony zewsząd zimnym, białym puchem. Stoi. Stoi i czeka....Na co? Na wiosnę - aż wyruszy w teren, na podwórka!


A w środku? Ekipa, działająco - remontująca ekipa:



czwartek, 21 lutego 2013

PoWSInogi w Teraz Toruń





Opróżniamy strychy! Potrzebne materiały do remontu mobilnego domu kultury!


Jeśli ktoś z Was organizował kiedykolwiek remont, to wie, że "im dalej w las - tym więcej drzew". Tak właśnie jest i w naszym przypadku. Nie przewidzieliśmy, że prace remontowe będą wymagały więcej nakładów finansowych niż zaplanowaliśmy. Chcemy,aby miejsce które przygotowujemy było solidnie wykończone: by było w środku sucho, ciepło i przytulnie. Mamy do wykonania: uszczelnienie/załatanie blaszanego dachu,malowanie blach, zrobienie całej instalacji elektrycznej, oświetleniowej, świateł tylnych pojazdu z instalacją i przyłączami, docieplenie i zabudowanie wnętrza.

W związku z tym umieszczamy listę potrzebnych materiałów, które są nam niezbędne do ukończenia remontu. Każde wsparcie wywoła uśmiech u młodego i starego PoWSInogi.

Osoby kontaktowe w sprawach remontowych:

Bartek Byra                 Paweł Jekel
T: 505 745 882           T: 694 905 094
E: bartekzt@wp.pl

Potrzebujemy:
  • przewody elektryczne trójżyłowe o dowolnym przekroju na napięcie 230V;
  • gniazda elektryczne zewnętrzne-hermetyczne i wewnętrzne na napięcie 230V;
  • stalowa lina o średnicy 3-6 mm;
  • deski, krawędziaki, listwy;
  • płyty MDF, płyty wiórowe, pilśniowe;
  • materiały izolacyjne do ocieplenia: wełna mionaralna, styropian, itp.;
  • farby do metalu, do drewna;
  • szpachlówka do metalu;
  • kątowniki, ceowniki z czarnej stali;
  • dowolne profile aluminiowe i z tworzyw sztucznych;
  • wkręty do drewna, blachowkręty, moga byc tez wkręty do szybkiego montażu;
  • wyłączniki do oświetlenia na 230V;
  • puszki rozgałęźnikowe do przewodów elektrycznych na 230V;
  • puszkę do montażu co najmniej 3 bezpieczników na 230V, bezpieczniki na 230V;
  • rurki, łączniki do rurek i uchwyty do rurek - średnica 16mm lub zbliżona - do przewodów elektrycznych;
  • oprawy świetlówkowe hermetyczne, świetlówki;

Materiały, części, urządzenia mogą być dowolnych rozmiarów i ilości, malowane, niemalowane.
Za każde będziemy wdzięczni.

walentynkowanie | 14.02.2013


Walentynki - to czas obnoszenia się z sympatią, którą żywimy do kogoś szczególnego. My sympatyzujemy z Barakowozem - bo to w nim i wokół niego nawiązują się relacje i więzi międzypokoleniowe.

Dobrego walentynkowania - życzą PoWSInogi.

bARaKowoZowE spoTKanIE pĄczKowE

Barakowozowe spotkanie pączkowe PoWSInogi zorganizowały w ośrodku kultury w Gniewkowie. Po ponad dwutygodniowej przerwie - ponownie mogliśmy spotkać się, aby integrować się międzypokoleniowo. Tematem towarzyszącym spotkaniu był Tłusty Pączek oraz materiał filmowo - zdjęciowy zgromadzony z dotychczasowych działań.

GALERIA

Warsztaty Inter - AKCJA | 20.01.2013

Przeczekując mroźne dni PoWSInogi spotkały się w zamkniętym pomieszczeniu na warsztatach filmowo - komunikacyjnych, które poprowadziła Asia Turkiewicz - wolontariuszka Stowarzyszenia Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka. Warsztaty idealnie wpisały się w przypadający 21 stycznia Dzień Babci! Dzieci i młodzież przygotowały na ta okoliczność niespodziankę - ogromną laurkę dla Naszych Barakowozowych Babć! Spotkaniu towarzyszyły rozmaite gry integrujące, które poruszały tematykę komunikacji, dobrego słuchania, współpracy w zespole.

Galeria zdjęć TUTAJ

rEMonToWNiA | 15.01.2013

PoWSInogi przesyłają wieści remontowe. Choć za oknem -10 stopni pierwsze oględziny barakowozowe za nami. Zrobiliśmy wstępny kosztorys i zarys prac. Wstępnie wysprzątaliśmy nasz pojazd w środku. A przy tym wspaniale się bawiliśmy tworząc jednocześnie materiał filmowy. Rozgrzewała nas radość ze wspólnego działania i gorąca herbata, którą przygotowaliśmy w sąsiednim domu.

Galeria zdjęć TUTAJ

Powitanie barakowozu | 30.12.2012


Ostatnie dni starego roku okazały się dla nas bardzo dobre. W słoneczne popołudnie przyjechał długo wyczekiwany przez wszystkich barakowóz - który będziemy przerabiać na mobilny dom kultury. Radość, okrzyki, oklaski - każdy na swój pomysł spontanicznie okazał swoje zadowolenie. PoWSInogi czekały na niego kilka miesięcy. I jest! Przyjechał na żółtej lawecie, a sam jest koloru zielonego. Padły pierwsze pomysły w jaki sposób możny by go pomalować, przystroić. Zrobione zostały pierwsze pomiary i notatki. Zanim jednak to nastąpi, czeka nas dużo prac remontowych.

Nowy Rok zatem dla PoWSInóg zacznie się bardzo pracowicie!

Galeria zdjęć TUTAJ

PoWSInogowe spotkanie warsztatowe | 15.12.2012

Za tydzień Święta Bożego Narodzenia. Korzystając z tego czasu PoWSInogi spotkały się, aby złożyć sobie Bożonarodzeniowe życzenia i ustalić dalsze plany związane z zakupem i przyjazdem barakowozu. Każdy przedstawił swój punkt widzenia i swoją propozycję, po czym biorąc pod uwagę wszystkie głosy, wspólnie podjęliśmy decyzję związaną z kupnem i całą logistyką sprowadzenia barakowozu do Torunia. Dyskusja była żwawa i pełna emocji. Nie obyło się bez małych i dużych konfliktów.Ostatecznie jednak PoWSInogi były jednomyślne. Ponownie przekonaliśmy się, że różnice wiekowe i mentalne nie muszą dzielić młodzieży i seniorów. Te różnice mogą zbliżać, pomagać w budowaniu grupy i w podejmowaniu kolejnych działań!

Spotkanie robocze PoWSInóg | 3.12.2012


Po warsztatach w Warszawie spotkałyśmy się z grupą PoWSInóg. W spotkaniu w ośrodku kultury w Gniewkowie ustaliliśmy harmonogram kolejnych działań, rozdysponowaliśmy między siebie zadania oraz przepracowaliśmy trudności pojawiające się w realizacji działań. Ze spotkania wszyscy wyszliśmy z głębokim przekonaniem, że dobrze przepracowana porażka, trudność w realizacji projektu - staje się mocną stroną projektu i zespołu.

Spotkania PoWSInogowe coraz bardziej burzą mur jaki istnieje pomiędzy dwoma pokoleniami biorącymi udział w projekcie.

Galeria zdjęć TUTAJ

A w Warszawie znów warsztatowo! | 24-26.11.2012


Podczas jednego z listopadowych weekendów ponad 30 animatorów przyjechało do Warszawy na spotkanie, by rozmawiać na temat realizowanych projektów nagrodzonych w ramach ogólnopolskiego konkursu "Seniorzy w akcji". Tym razem jednak uczestniczyłam w warsztatach bez Kazi, której sytuacja zdrowotna uniemożliwiła wyjazd. W ramach zastępstwa na spotkanie pojechała Kasia - obecny opiekun Pracowni Sęniora, która działa przy ośrodku kultury w Gniewkowie.

Warsztaty stworzyły przestrzeń do wymiany doświadczeń, dzielenia się pierwszymi sukcesami oraz do rozmawiania o trudnościach w ramach podejmowanych działań. Wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących promocji, motywowania i zaangażowania grupy, bycia liderem. Wieczorem natomiast wszyscy razem spotkaliśmy się w przestrzeni warszawskich kawiarni, by wziąć udział w dyskusji na temat kształtowania wizerunku osób starszych. Tłem debaty stały się projekty artystyczne: wystawa A. Pietruszki "dekalog wartości"oraz projekt fotograficzny M. Redzisz "Popatrz, jakie piękne życie'.

Nie zabrakło także miejsca na warsztat plastyczny i fotograficzny, na którym tworzyliśmy własnoręczne gadżety reklamowe. Po powrocie spotkałyśmy się z Kazią przekazując jej pozdrowienia od uczestników spotkania oraz wszystkie ważne informacje.

Galeria zdjęć TUTAJ

Kazia i Agnieszka na otwarciu V edycji "Seniorów w akcji" | 14-16.06.2012


W tych dniach z p. Kazią intensywnie pracowałyśmy nad projektem "Barakowóz - Międzypokoleniowy Dom Kołowy" podczas warsztatów w Warszawie dla animatorów V edycji konkursu "Seniorzy w akcji" (czego efektem jest plaster na twarzy p. Kazi).
Starsi i młodzi animatorzy z całej Polski, którzy będą wspólnie realizować projekty społeczno-kulturalne, przyjechali do Warszawy na inaugurujące warsztaty. Z warsztatów skorzystało ponad 80 osób. Przez 3 dni intensywnej pracy  poznawaliśmy swoje pomysły, siebie nawzajem, uczestniczyliśmy w zajęciach, które pokazały nam różne metody pracy z grupą. Wszyscy dyskutowaliśmy o swoich projektach – tak, żeby po powrocie do domów być gotowym na ostateczne dookreślenie projektów, rozpisanie harmonogramu działań i skonstruowanie budżetu.
Na warsztatach spotkały się osoby z całej Polski, z dużych miast, miasteczek i małych wsi. Ich projekty były bardzo różne, dlatego z uwagą wsłuchiwaliśmy się nawzajem w swoje opowieści. To był czas intensywnej pracy nad doprecyzowywaniem projektu. Teraz przyszedł czas na rozpoczęcie działań w naszej toruńsko - gniewkowsko - markowej społeczności.
Wróciłyśmy z Warszawy całe i zdrowe, choć nie obyło się bez małego upadku Kazi. Plaster na twarzy starszej animatorki przejdzie do historii "Seniorów w akcji", bo jak to podsumowała Kazia: "Seniorzy ciągle są w akcji, stąd są narażeni na różnego rodzaju upadki, czy potknięcia się"

Galeria zdjęć TUTAJ

PoWSInogi | ekipa tworząca podwórkowy dom kultury

PoWSInogi - to grupa zgromadzona wokół podwórkowego domu kultury. To grupa, która jest ze sobą od początku. To grupa, która tworzy wspólnie to kulturalne miejsce. Pozwólcie, że krótko ją Wam przedstawię:

  • DZIECI - podopieczni Stowarzyszenia Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka,
  • MŁODZIEŻ - wolontariusze z ośrodka kultury w Gniewkowie,
  • OSOBY STARSZE - Panie z Pracowni Sęniora działającej przy ośrodku kultury w Gniewkowie.