wtorek, 16 kwietnia 2013

Tęczowe otwarcie Mobilnego Domu Kultury w Markowie!


Jedzie!!! – taki okrzyk wydobył się z gardła dzieci Markowa, gdy ujrzeli wyłaniający się zza zakrętu traktor, a za nim Barakowóz. Mobilny Dom Kultury wjechał na wieś w towarzystwie PoWSInóg – młodzieży i seniorów, uczestników projektu – którzy wręczali mieszkańcom barakowozowe wizytówki, zapraszając tym samym na uroczyste otwarcie Barakowozu.

To był niecodzienny widok...
 mieszkańcy zgromadzeni przy sklepie, wyczekujący na przyjazd kulturalnego wozu, kolorowe balony poprzyczepiane wzdłuż drogi po której wjechał Barakowóz i traktor ciągnący dom kultury, po którego prawej i lewej stronie kroczyliśmy my młodzież i seniorzy - rozdając po drodze wizytówki.









Wóz stanął na placu przy sklepie. Od razu wokół niego zgromadziły się dzieci, które wyczekiwały na jego przyjazd już kilka tygodni. Bacznie obserwowały Gości, czekając na to, co teraz zacznie się dziać. Jak przystało na gości – zaczęliśmy od przywitania się z mieszkańcami przyczepiając na ścianie barakowozu napis: dzień dobry oraz opowiadając krótko kim jesteśmy, skąd przyjeżdżamy, na jak długo i w jakim celu. Wszyscy słuchali nas z otwartymi buziami!








Po przedstawieniu się Sylwia zaprosiła mieszkańców, aby nam się przedstawili, proponując zabawę „pajęcza sieć”. W ten sposób poznaliśmy imiona mieszkańców i przełamaliśmy pierwsze lody. 



Aby przekonać mieszkańców, że barakowóz przyjechał tu specjalnie dla nich i że przez 2 miesiące będzie częścią Markowa, zbudowaliśmy prowizoryczne studio fotograficzne, proponując każdemu portret zrobiony Polaroidem! Dzieci miały niesamowitą frajdę robiąc sobie nawzajem zdjęcia, które po kilku minutach Mateusz i Robert zawieszali wewnątrz barakowozu. W ten sposób stworzyliśmy PoWSInogową galerię mieszkańców, zaznaczając w ten sposób to, że dom kultury jest dla wszystkich. 








Zanim zaczęliśmy kolejne zadanie p. Krysia zaprosiła dzieci do zwiedzania barakowozu, a Agnieszka razem z dziećmi stworzyła Barakowozowe Zasady, czyli takie zasady, które obowiązują podczas spotkań w mobilnym domu kultury.




Teraz nadszedł idealny moment na to, aby mieszkańcy opowiedzieli nam o Markowie. 



W tym celu udaliśmy się na Wiejski Spacer, w trakcie którego dzieci robiły zdjęcia najważniejszym dla nich miejscom we wsi. Ta tej liście pojawił się m.in. przystanek, sklep z panią sprzedawczynią, pałacyk, cmentarz, stawek. 





Po powrocie ze spaceru wykorzystaliśmy te zdjęcia do stworzenia emocjonalnej mapy Markowa, na której zaznaczaliśmy wszystkie ważne miejsca we wsi. O ja, ale to nasze Markowo – jest fajne! – powiedział Łukasz, gdy mapa została ukończona.










I w tym momencie nad Markowem zwisły czarne chmury i niebo się oberwało! Na szczęście nie trwało to długo. Po kilku minutach pojawiło się słońce, a nad Markowem i Barakowozem pojawiła się ogromna tęcza! Nie zważając na spadającą z nieba mżawkę, w towarzystwie promieni słonecznych i ogromnej tęczy – razem z mieszkańcami Markowa tańczyliśmy przed barakowozem próbując uchwycić każdy detal z tego magicznego momentu!
To co wydarzyło się tej soboty w Markowie, nie da się opisać słowami. Najważniejsze dla nas jest to, że pomiędzy PoWSInogami i mieszkańcami – zaiskrzyło!





Na czas naszej nieobecności w Markowie zostawiliśmy dla mieszkańców możliwość nawiązywania z nami kontaktu poprzez Skrzynkę na Listy, do której mogą wrzucać swoje pomysły, wrażenia, życzenia i to wszystko czym będą się chcieli z nami podzielić.



Każdy PoWSInoga na koniec dostał od nas pamiątkę - jako znak przynależności do ekipy barakowozowej!




Dziękujemy Adze Pajączkowskiej - Latającemu Animatorowi Kultury z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" za odwiedziny i bycie z nami podczas tak ważnego dla nas dnia!

Kolejne otwarcie Mobilnego Domu Kultury w Markowie w najbliższą sobotę tj. 20 kwietnia w godz. 11.00 - 15.00.  




GALERIA
fot. A. Pajączkowska

Zapraszamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz